Neler yeni

NATO’nun 42 testinden bir tek o geçti

  • Konuyu başlatan EK07
  • Başlangıç tarihi
  • Okuma süresi: 1:17

EK07

Kullanıcı
Katılım
28 Kas 2019
Mesajlar
18
Puanları
1
Konum
antalya
Kredi
0
silah1_10116968.jpg

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili Refik Özen, MKEK tarafından üretilen milli piyade tüfeği MPT 76'nın NATO'nun belirlediği 42 standart testini geçen dünyadaki tek tüfek olduğunu söyledi.

AKP Bursa milletvekilleri Refik Özen, Mustafa Esgin ve Zafer Işık; Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Yönetim Kurulu Başkanlığı’na atanan Yasin Akdere’yi ziyaret edip yeni görevinde başarılar diledi. MKEK tesislerini gezen milletvekilleri, keskin nişancı tüfeği Bora ile milli piyade tüfeği MPT 76‘yı test etti.

MİLLİ MUHARİP UÇAK İÇİN TARİH VERDİ

Aynı zamanda TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili olan Refik Özen, TSK’nın envanterinde olan iki silahımızı test etme imkanı bulduk diyerek şunları söyledi:

MPT 76, NATO’nun belirlediği 42 kriteri dünyada aşabilen tek silah özelliğini taşıyor. Bu çalışmalarla özellikle yüzde 75’lere varan yerlilik oranı bizim bu alanda ne kadar başarılı olduğumuzu gösteriyor. Geçtiğimiz hafta Milli havacılık firmamız TUSAŞ’a gittik. Beşinci nesil savaş uçağı olan milli muharip uçağımız TF-X‘in de ilk uçuşunu 2026 yılında gerçekleştirmek istiyoruz. Açıklamak için erken ama önümüzdeki günlerde çok daha güzel gelişmelere tanık olacağız.” (AA)
 
Üst