Neler yeni

PlayStation 5 Pro özellikleri sızdırıldı!

ELFDaily

#code
Yönetici
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
2,459
Çözümler
233
Puanları
216
Konum
Bursa
Kredi
14
PlayStation 5 Pro’nun geliştirilmesinde son aşamaya gelindi. Bilgiler, PlayStation konsolları ve çeşitli oyun içerikleriyle ilgili çok doğru “tahminleri” ile tanınan içeriden Tom Henderson tarafından keytogaming portalıyla paylaşıldı. Bazı veriler başka kaynaklar tarafından da doğrulanmaktadır. Bu nedenle PlayStation 5 Pro’nun geliştirilmesine 2022’nin başlarında başlandı. Sony, şimdiden büyük oyun stüdyoları için yeni konsol için donanım geliştirici kitleri hazırlıyor. Şirketin bu devkitleri bu yılın Kasım ayında göndermeye başlaması bekleniyor ve PS5 Pro’nun önümüzdeki yıl Kasım ayında satışa çıkması bekleniyor.

PS5 Pro’nun AMD’nin “Viola” kod adlı yeni SoC’sini kullandığı söyleniyor. Üreticinin terminolojisine göre 30 WGP biriminden (Çalışma Grubu İşlemcileri) veya grafik çekirdeği kümelerinden oluşur. Bu 30 WGP birimi, 60 grafik yürütme birimi (Compute Units, CU) içerir. Karşılaştırma için: Mevcut PlayStation 5 modelinin işlemcisi 36 yürütme birimine sahip. Güncellenen set üstü kutunun GPU belleğinin pin başına 18Gbps yani mevcut PS5 modelinden 4Gbps hızında çalışacağı da aktarılıyor. Ne yazık ki, yeni konsolun video belleğinin boyutu ve bellek veri yolunun genişliği hakkında hala bir bilgi yok. Set üstü kutunun GPU’su ayrıca ışın izleme için donanım desteği alır.

PS5 Pro’nun 8K çıkışı ve 4K çözünürlükte yüksek kare hızlarını desteklediği söyleniyor. AMD’nin, FSR2’ye kıyasla grafik performansını ikiye katlamayı vaat eden FidelityFX Super Resolution 3 (FSR3) görüntü ölçekleme teknolojisini geliştirdiği belirtilmelidir. PS5 Pro için bu, oyunlarda daha keskin görüntüler gösterme yeteneğinin yanı sıra ışın izleme teknolojisi için daha iyi destek anlamına gelebilir. Set üstü kutunun GPU’sunun RDNA 3 veya RDNA 3.5 gibi yeni bir grafik mimarisi kullanması muhtemeldir.

PlayStation-5-Pro-ozellikleri-sizdirildi.jpg

Görüntü kaynağı: VideoCardz

Geçen yıl, çeşitli ev aletleri ve TV panellerinin tanınmış bir üreticisi olan TLC’nin, PlayStation 5 Pro’nun ve yakında çıkacak olan Microsoft Xbox konsolunun içeriği saniyede 60 ila 120 kare hızında 8K çözünürlükte görüntüleyebileceğini ve grafik performansı açısından Radeon RX 7700 XT masaüstü grafik kartına karşılık geleceğini açıkça tahmin ettiğini hatırlamakta fayda var. İlk oyunun duyurulmasının ardından ne TLC ne de AMD konuyla ilgili daha fazla ayrıntı veya doğrulama sağlamadı. Ve aynı Radeon RX 7700 XT hala sadece bir söylenti.

Buna karşılık VideoCardz portalı, AMD’nin Strix Halo ve Sarlak çalışma adlarıyla yeni nesil yüksek performanslı SoC’ler üzerinde çalıştığını bildirdi. Söylentilere göre işlemci, RDNA 3.5 mimarisi üzerinde 16 adede kadar Zen 5 çekirdeği ve 20 WGP grafik birimine (40 CU) sahip olacak.

PlayStation 5 Pro özellikleri sızdırıldı! yazısı ilk önce ELFDaily Blog üzerinde ortaya çıktı.

Okumaya devam et...
 
Üst