Neler yeni

Qualcomm ve Google, Android Things için iş birliğine gidiyor

ELFDaily

#code
Yönetici
Katılım
15 Ara 2015
Mesajlar
2,463
Çözümler
236
Puanları
216
Konum
Bursa
Kredi
14
Kısa süre önce tanıtılan Android Things için önemli haberler gelmeye devam ediyor. Gelecek sene karşımıza çıkacak olan Android Things işletim sistemli cihazlar Qualcomm işlemciler tarafından desteklenecek. Kısa süre önce Windows 10’a destek vereceğini açıklayarak PC dünyasına açılan Qualcomm, yeni hamlesi ile nesnelerin interneti için ilk adımı atmış oldu.

Android-at-Home.pngÖncelikle Google’ın yeni işletim sisteminden bahsetmek gerekirse yaklaşık 1.5 yıl öncesinde karşımıza çıkan Brillo adlı işletim siteminin yenilenmiş ve isim değiştirmiş hali olan Android Things, günümüzün en popüler alanlarından biri olan nesnelerin interneti için geliştirildi. Akıllı evler ve ev ürünleri için önemli bir adım olan Android Things, özellikle Android işletim sistemine yatkınlığı olan geliştiriciler için büyük kolaylık sağlayacak gibi görünüyor.


Qualcomm ise bugün yaptığı açıklamayla birlikte, Google ile yaptığı iş birliği sayesinde Snapdragon işlemcilerinin Android Things işletim sistemini destekleyeceğini duyurdu. Nesnelerin interneti için cihaz geliştirmenin oldukça karmaşık bir süreç olduğundan bahseden Qualcomm, bu iş birliği sayesinde zorlu sürecin nispeten kolaylaşacağını da belirtiyor. Uygun fiyatlı ve güvenlik odaklı akıllı cihazların karşımıza çıkması için önemli bir adım olan bu iş birliği sayesinde ürünler için Bluetooth, Wi-Fi, çeşitli sensörler ve hücresel veri gibi özellikler, Snapdragon işlemcileri tarafından sağlanmış olacak. Qualcomm’un iş geliştirmeden sorumlu Başkan Yardımcısı Jeffery Torrance ise Google ile birlikte çalışacak olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Şimdilik developer Preview olarak kullanıma açılan Android Things, Snapdragon işlemcili akıllı cihazlar ile 2017 yılı içerisinde karşımıza çıkacak.
 
Üst