Neler yeni

Steam, ChromeOS'a Geliyor

o0abglu.png

Popüler oyun portalı Steam, ChromeOS'ta uygun bir sürüm için hazırlanıyor. Bu sefer kullanımı gerçekten kolay olacak…

Steam, bir süredir ChromeOS için mevcut ancak şu anki görünümü son derece korkunç. Kurulumu karmaşıktır, sorunlarla doludur ve yalnızca belirli Chromebook'larda kullanılabilir.


Şu anda Chromebook'unuzda Steam'i çalıştırmak için A) belirli bir Chromebook tipine, B) belirli Chrome Bayraklarının etkinleştirilmesine ve C) yazılımı çalıştırmak için açık özel bir terminale sahip olmanız gerekir.

Süreç berbat ve çoğu sıradan oyuncunun üstesinden gelebileceğinden veya sabrından çok daha karmaşık. Ancak Google, toplu şikayetlerimizi dinliyor ve son 12 aydır yukarıda bahsedilen sorunların TÜMÜNÜ çözecek bir çözüm üzerinde çalışıyor.

Ancak ChromeOS için Steam'in berbat olmaması için planlar yapılıyor. Google ve Valve, şu anda tüm baş ağrılarını ve performans sorunlarını ortadan kaldıracak mevcut Steam uygulaması ChromeOS'un önemli ölçüde basitleştirilmiş bir sürümü üzerinde çalışıyor.

ChromeOS'ta Steam Nasıl Gidilir?

Yeni uygulamanın arkasındaki geliştiricilere göre, altı ayın en iyi kısmı için çalışmalar devam ediyor. Kod son biçimine yaklaşıyor ve yazılım yakında Alfa testinden Beta testine geçecek, bu da önümüzdeki birkaç hafta ve/veya ay içinde tam teşekküllü bir sürümün hazır olabileceğini gösteriyor.

Yeni kod şaşırtıcı derecede basittir ve ChromeOS Beta'yı Steam'i yüklemesine izin verilmeyen sürümler listesinden kaldırır (kodda "borealis" olarak anılır). Geliştiricinin açıklaması, ChromeOS'taki Steam'in "beta geliştirme aşamasına" girmeye hazırlandığını ve bu gerçekleştiğinde Beta güncelleme kanalındaki Chromebook'ların Steam'i yüklemesine izin verileceğini açıklamak için daha da ileri gidiyor.

Bununla birlikte, ChromeOS'ta Steam'in Beta testine girmesinden önce biraz daha beklememiz gerekiyor gibi görünüyor. İkinci bir geliştiriciye göre, bu değişiklik muhtemelen beta aşamasının gerçekte ne zaman başladığına atıfta bulunarak "zamanı gelene kadar" durduruluyor.

ChromeOS Yayın Tarihi İçin Akış


Kodda yapılan yaklaşık haftalık güncellemeler ve ChromeOS için Steam'in beta testine girmek üzere olduğu gerçeğiyle, ChromeOS'ta Steam'in çıkış tarihi çok uzak olmayabilir. Ne kadardır? Hiç kimse gerçekten bilmiyor - haftalar olabilir veya aylar olabilir. Kötü haber bu.

İyi haber şu ki, Steam artık nihai, yayın sınıfı formatına yaklaşıyor, yani mevcut beta testi yapıldıktan sonra, her şey yolunda giderse, Chromebook'larda Steam destekli uygun oyunları açan son bir sürüm yayınlanacak.

Ve bunu yapmaktaki ilk denemesinden farklı olarak Google, ChromeOS için Steam'in bu sürümünün kullanımını olabildiğince basit hale getirmeye heveslidir, yani diğer tüm uygulamalar gibi çalışacaktır. ChromeOS için Steam yayınlandığında, tek yapmanız gereken uygulamayı indirmek, oturum açmak ve ardından Chromebook'unuzda oyun oynamaya başlayabilirsiniz.
 
Üst